Dieta antyrakowa co jeść - jak walczyć z rakiem?


Dieta antyrakowa

Głównym celem diety antyrakowej jest wyeliminowanie z pożywienia glukozy oraz innych węglowodanów, które w wyniku przemian metabolicznych organizm zmienia w glukozę.
Ma ona na celu także przywrócenie właściwej równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Jest to stały poziom stężenia jonów wodorowych (w skrócie pH) wewnątrz organizmu. Kwaśne roztwory mają pH 1-7, obojętne 7, a zasadowe 7-14.
Pamiętaj! Prawidłowe pH krwi wynosi 7,35-7,45 (odczyn lekko zasadowy - alkaiczny).
Jednak zjada się zbyt dużo produktów, które w wyniku przemian metabolicznych zakwaszają organizm. Wskutek czego układ limfatyczny zamiast eliminować komórki rakowe, które stale powstają w organizmie, musi neutralizować związki kwasotwórcze, które są dostarczane w pokarmach.

Komórki nowotworowe zakwaszają swoje otoczenie, bo potrafią rozwijać się tylko w środowisku kwaśnym, a w zasadowym obumierają.

Osoby, które spożywają głównie warzywa i owoce (mięso jadają bardzo rzadko) nie mają problemu z utrzymaniem lekko zasadowego odczynu organizmu.

Jak zadbać o właściwy odczyn organizmu?

Warto jeść cytryny, a także kiszonki, które choć mają kwaśny smak, działają alkalizująco.

Zasadotwórcze działanie (zawierają dużo wapnia, magnezu i potasu) mają także: owoce i warzywa, nasiona sezamu, dyni, słonecznika, migdały, ziemniaki w łupinach, a także kasza jaglana i gryczana (inne kasze są kwasotwórcze).

Bardzo duże znaczenie w diecie antyrakowej mają warzywa, które pochodzą z rodziny kapustowatych (rośliny krzyżowe, które zostały tak nazwane ze względu na charakterystyczne krzyżowe ułożenie płatków ich kwiatów).

Są to:
  • brokuły, kapusta, kalafior i brukselka.

Warzywa te zawierają sulforafan - flawonoid, który może atakować komórki rakowe na wiele sposobów. Pobudza on procesy, które zwalczają wolne rodniki oraz stymuluje w wątrobie produkcje enzymów, które usuwają związki nowotworowe.

Sulforafan zapobiega również rozprzestrzenianiu się komórek rakowych, a więc przerzutom. Według przeprowadzonych badań niszczy on selektywnie komórki nowotworowe raka prostaty, pozostawiając inne komórki nienaruszone. Spożywanie warzyw, które zawierają ten flawonoid zmniejsza ryzyko rozwoju raka płuc, żołądka, odbytu i okrężnicy.

Najlepsze źródło sulforafanu to brokuły, które zawierają go do 60 mg na porcje, a kiełki brokułów mają go nawet 100 razy więcej. Bardzo ważne jest to, że związek ten nie ginie w czasie gotowania. 

Składnikiem roślin krzyżowych jest także indolo-3-karbinol (I3C). Działa on wielokierunkowo przeciwrakowi, a szczególnie przy raku piesi. Związek ten ogranicza wzrost oraz namnażanie się komórek rakowych, przyspiesza ich śmierć, a także wspomaga naprawę DNA. Wpływa także na wzmocnienie układu immunologicznego (odporności).

Warto też sięgnąć po owoce dzikiej róży, czerwone grejpfruty, arbuzy i pomidory, które zawierają likopen. Jest to jeden z najsilniej działających związków przeciwrakowych. Zapobiega on rakowi trzustki, piersi, płuc, szyjki macicy, przewodu pokarmowego oraz prostaty.

Pamiętaj! Według badań przeprowadzonych przez specjalistów z Harvard Medical School, jedzenie pomidorów częściej niż dwa razy w tygodniu zmniejsza ryzyko rozwoju raka prostaty nawet o 30 %.

U 80 % mężczyzn z wykrytym rakiem prostaty po 3 tygodniach kuracji likopenem (otrzymywali po 15 mg likopenu dziennie) gruczoł wyraźnie się zmniejszył. Tak więc mężczyzna, który choruje na raka prostaty powinien dostarczać organizmowi ten związek.

Pamiętaj! Bardziej wartościowy jest likopen nie ze świeżych warzyw, ale z ich przetworów (sosy pomidorowe, ketchup, koncentrat pomidorowy). Jednak ketchup w diecie antyrakowej jest produktem niedozwolonym, bo zawiera cukier, ale za to do woli można jeść za to koncentrat pomidorowy z dodatkiem odrobiny tłuszczu, bo tylko wówczas będzie on przyswajalny dla organizmu.

Produkty zalecane w diecie antyrakowej

Owoce: cytryna.

Warzywa: awokado, bakłażan, brokuły, brukselka, cebula, czosnek, zielona fasolka, kalafior, kalarepa, kapusta (wszystkie rodzaje), kiełki (oprócz soi),kiszone warzywa, ogórek, oliwki, papryka, pomidor,por, rzepa, rzodkiew, sałata (wszystkie rodzaje), seler, szparagi, szpinak, wszystkie grzyby.

Mięso, drób i ryby: wszystkie rodzaje (także wędliny).

Produkty mleczne: kwaśna śmietana, maślanka, twaróg, sery białe, żółte i pleśniowe.

Tłuszcze: masło, oleje, smalec.

Inne: preparaty do słodzenia ze stewii, jaja, kawa czarna, kawa z cykorii, herbata czarna, sok z cytryny, woda mineralna, musztarda ostra, ocet, nasiona, mielone siemię lniane, mak i tofu.

Produkty dozwolone w niewielkich ilościach w diecie antyrakowej

Owoce: agrest, ananas, arbuz, borówki, dzika róża, grejpfrut, gruszka, jabłko, jeżyny, kiwi, maliny, melon miodowy, porzeczki, śliwki, truskawki i wiśnie.

Warzywa: buraki gotowane, dynia, marchew surowa, ogórek konserwowy, soczewica gotowana, ziemniaki.

Produkty mleczne: jogurt naturalny, kefir, mleko.

Inne: fruktoza, syrop klonowy, czekolada (zawartość kakao powyżej 70 %), kasza gryczana, mąką żytnia (szczególnie razowa), mąka orkiszowa, migdały, orzechy laskowe, włoskie i ziemne, pestki dyni, słonecznika, masło orzechowe, wina i piwa wytrawne oraz bezalkoholowe.

Produkty, których należy unikać w diecie antyrakowej

Owoce: banany, daktyle, figi, suszone owoce, rodzynki, winogrona.

Warzywa: ciecierzyca, fasola, groch, kukurydza.

Przetwory zbożowe: wszelkie pieczywo, muesli, płatki kukurydziane, makarony, ryż, mąka pszenna, kuskus, kasza jęczmienna.

Produkty mleczne: jogurty oraz maślanki owocowe, sery topione.

Inne: chipsy, paluszki, cukier, dżemy, konfitury, miód, coca-cola, napoje gazowane, soki owocowe nierozcieńczone, alkohole (zwłaszcza piwo, wina słodkie, wódki, likiery), słodka musztarda oraz wszelkiego rodzaju słodycze.

Selen

Jednym z najważniejszych mikroelementów, który zapobiega nowotworom jest selen. Ustalono, że najprawdopodobniej suplementacja tym pierwiastkiem może od kilku do kilkudziesięciu razy obniżyć ryzyko wystąpienia raka piersi, jajnika, prostaty, płuc czy krtani. 

W przypadku kobiet, które mają mutacje genu BRC1 wynosi ono 60-80 %. Według badań optymalny poziom selenu we krwi powoduje, że prawdopodobieństwo zachorowania spada nawet do 10 %. 

Badanie poziomu selenu we krwi można zrobić tylko w prywatnych placówkach. Koszt to ok. 130 zł.

Dowiedz się w jaki sposób można pokonać raka w 90 dni?

Kliknij i sprawdź»

Komentarze

Popularne posty