Co pomaga rzucić palenie - jak skutecznie rzucić palenie?

Co pomaga rzucić palenie?

Ważna jest motywacja. Rzuć palenie dla siebie lub dla kogoś! Im więcej prób, tym większe masz szanse na definitywne pożegnanie się z nałogiem. 

Nie pal automatycznie. Po zapaleniu papierosa chowaj paczkę. Zostaw ją w innym pomieszczeniu (chodzi o to, by następny papieros nie znajdował się zawsze pod ręką). Wprowadzaj sobie ograniczenia, np. zawsze odmawiaj, gdy jesteś prze kogoś częstowany papierosem, nie pal w towarzystwie.
Uwaga! Nie pal od razu po przebudzeniu. Jeśli musisz, zapal dopiero po śniadaniu. Zanim zapalisz nabierz w płuca dużo powietrza - zrób kilka głębokich oddechów. 
Poszukaj wsparcia u osób, które podobnie jak Ty, walczą z nałogiem.  Skonsultuj się ze specjalistą: lekarzem, psychologiem. To dodatkowe źródła wsparcia.

Bądź wyrozumiały dla siebie w trakcie walki z uzależnieniem. Nagradzaj się za każdy, nawet niewielki sukces.
Uwaga! Podejmuj tyle prób, ile będzie konieczne do ostatecznego zaprzestania palenia papierosów
Znajdź swój sposób na odwrócenie uwagi od papierosa. Może to być np.  spacer, majsterkowanie lub inne hobby. Zamiast po papierosa sięgaj po marchewkę, jabłko, gumę do żucia.
Uwaga! Uzależnienie od tytoniu jest chorobą i aby się wyleczyć, często potrzeba wielu prób. Ważne, abyś nie rezygnował i nie zrażał się niepowodzeniami.

Co pomaga rozstać z się z nałogiem? 

1. Pośród farmakologicznych metod bez recepty dostępna jest nikotynowa terapia zastępcza (NTZ) w formie plastrów, gumy do żucia, pastylek do ssania.

2. Produkty te dostarczą Ci nikotynę (bez innych szkodliwych związków obecnych w dymie tytoniowym), zapobiegając objawom zespołu abstynencji, który jest efektem fizycznego uzależnienia od nikotyny.
Uwaga! Objawia się on m.in. podenerwowaniem, lękiem, depresją, problemami z koncentracją, zaburzeniami snu, zwiększonym apetytem, zawrotami i bólami głowy, zmęczeniem przejściowym i przewlekłym.
3. Wśród leków, które stosuje się w terapii uzależnienia od nikotyny znajdują się również leki na receptę, m.in. bupropion, wareniklina i nortryptylina.

Co zyskasz rzucając palenie papierosów?

Po 20 minutach od zgaszenia papierosa do normy wraca puls, a dopiero po 2 godzinach do normy wracają tętno i ciśnienie krwi. Od 2 do 12 godzin po rozstaniu się z papierosem pojawiają się symptomy odstawienia: ból głowy, nudności - wtedy usuwa się z organizmu tlenek węgla.

Po upływie 1-9 miesięcy znika kaszel palacza, poprawia się wydolność układu oddechowego. Po 1 roku o połowę (w porównaniu z palaczami) zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób serca.

Po 5 latach ryzyko raka płuca, jamy ustnej, krtani, przełyku zmniejsza się o połowę. Obniża się również ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Po upływie 15-20 lat ryzyko zachorowania np. na raka płuca jest podobne jak u osoby, która nigdy nie paliła. 

Czy i Ty bezskutecznie walczysz z nałogiem palenia papierosów?

Zobacz: W jaki sposób nie rzucać palenia »

Komentarze

Popularne posty