Co powinna jeść matka karmiąca - dieta matki karmiącej

Co powinna jeść matka karmiąca piersią? 

Od chwili poczęcia oraz przez całą ciążę, matka i dziecko to jedność. Organizm matki żywi, a także chroni dziecko. Dlatego karmienie dziecka piersią jest naturalnym przedłużeniem oraz dopełnieniem okresu ciąży. 

Potocznie mówi się zdrowiu wyssanym z mlekiem matki. Pokarm matki ze względu na swoje szczególne właściwości nazwany jest białą krwią. Wraz z nim niemowlęciu dostarczane są w wystarczających ilościach wszystkie niezbędne składniki odżywcze, budulcowe, energetyczne oraz witaminy, mikroelementy, tłuszcze, a także ciała odpornościowe, które chronią dziecko przed chorobami.
Pamiętaj! Mleko matki jest najbardziej wartościowym pokarmem i jego cech nie posiada żadne, nawet najlepsze mleko krowie czy też w proszku.

Odżywianie matki karmiącej

Matka dziecka musi pamiętać o tym, że sposób jej odżywiania ma istotny wpływ zarówno na jej, jak i dziecka zdrowie. W tym okresie jej zapotrzebowanie energetyczne wzrasta o o około 500-800 kalorii na dobę. Oczywiście nie oznacza to, że musi się ona przejadać. Wystarczy jeden dodatkowy posiłek (np. drugie śniadanie). 
Pamiętaj! Kobieta karmiąca musi przestrzegać zasad racjonalnego odżywiania.  
Dieta powinna być, lekkostrawna, urozmaicona, uwzględniająca w codziennych posiłkach mięso, ryby, sery, jaja, owoce oraz warzywa, a także przynajmniej litr mleka dziennie. 
Pamiętaj! Ilość pokarmu matki nie jest bynajmniej zależna od ilości przyjmowanych przez nią płynów. Dlatego sprawę picia powinno regulować pragnienie, a matka może pić lekką herbatę, kompoty, wodę z sokiem, najlepiej mało słodzone.
Kolejny przesąd, to to, że picie wzmaga laktację. 

Kobieta karmiąca powinna wystrzegać się alkoholu, a już w żadnym wypadku nie może palić papierosów, bo dziecko będzie odżywiało się pokarmem, który zawiera trujące substancje, a także będzie wdychało dym, przez staje się biernym palaczem. 

Będzie to miało zły wpływ na jego układ nerwowy oraz na ogólny jego rozwój (w przyszłości także intelektualny). 
Pamiętaj! Dziecko matki palącej jest przy tym mniejsze, a także mniej odporne na wszelkie infekcje i częściej zatem choruje. 
Kolejnym przesądem jest to, że matka karmiąca dziecko nie powinna jadać kwaśnych potraw. Warto wiec wiedzieć, że zarówno kiszona kapusta, jaki i też sok z kiszonych buraków, kwaśne owoce i surówki nie mają szkodliwych właściwości. 

Można także jadać niewilskie ilości chrzanu z cytryną. 
Pamiętaj! Matka karmiąca powinna jednak unikać czosnku, który nadaje pokarmowi niemiły zapach, a także wykluczyć warzywa, które maja właściwości wzdymające, a więc: groch, fasola, bób, tłusta gotowana kapusta, a w niektórych wypadkach nawet świeży gruboziarnisty chleb razowy, by nie powodować kolki u niemowlęcia. 
Wszystkie te warzywa powinny być zastąpione innymi o podobnych właściwościach odżywczych. Do potraw warto dodawać kminek i majeranek jako przyprawy, bo wtedy pokarm nie będzie powodował wzdęć i kolki u dziecka. 

Może się zdarzyć taka sytuacja, ze w pierwszych dniach po porodzie dziecko będzie niechętnie ssało pierś matki. Wtedy trzeba być cierpliwym i nie zrażać się początkowymi niepowodzeniami. 

Ssanie zwiększa laktację, a więc trzeba dziecko przystawiać do piersi, aż do skutku. 
Pamiętaj! Dziecko powinno być karmione na żądanie, tak często jak się tego domaga. 
W pierwszym okresie (zwykle jest to pierwszy tydzień) dziecko wymaga kilkunastu karmień na dobę , w tym także w nocy, póki samoistnie, po kilku dniach, nie wytworzy się przerwa nocna. Pokarm matki całkowicie zaspokaja głód i pragnienie dziecka. 
Pamiętaj! Dziecku nie podaje się żadnych innych napojów. 
W drugim tygodniu sytuacja zwykle na jakiś czas stabilizuje się i potrzeby dziecka ograniczają się do 6-8 karmień na dobę.

Dowiedz się, jak pomóc swojemu dziecku osiągnąć sukces i sprawić, aby było szczęśliwe...

Kliknij i sprawdź»

Komentarze

Popularne posty