Co skutecznie pomaga na zaparcia w ciąży?

Zaparcia w ciąży

Co druga kobieta w ciąży ma problemy z regularnym wypróżnianiem, a odpowiadają za to zmiany hormonalne i powiększona macica.

Warto więc wiedzieć, jak pozbyć się tych zaparć, nie szkodząc sobie ani dziecku.
Podczas ciąży zachodzi szereg zmian w ciele kobiety, a niektórych nie można zobaczyć gołym okiem, bo przeobrażenia dotyczą przecież nie tylko fizyczności kobiety, ale i jej fizjologi.

To nie tylko charakterystyczny dla tego stanu przyrost tkanki tłuszczowej, wzrost masy ciała, ale i metamorfozy gospodarki hormonalnej, dzięki którym możliwa jest produkcja pokarmu, ale i przez które można bardzo szybko nabawić się problemów z układem trawiennym.

Rośnie nie tylko maleństwo

Te magiczne hormony to sekretyna i glukagon, które odpowiadają za motorykę systemu pokarmowego, czyli m.in. za skurcze jelit czy przesuwanie się pożywienia w kierunku odbytu. Ich nadmiar rozluźnia mięśnie w okolicach jamy brzusznej, przez co te wydłużają się i są mniej efektywne niż dotychczas.

Ruchy jelit spowalniane są jeszcze przez powiększenie się macicy., która podczas ciąży zwiększa swoją masę 20-krotnie, a objętość - 1000 razy!

Macica normalnie waży 50 gramów i mieści 5 ml, natomiast tuż przed porodem - odpowiednio 1 kg i 5 litrów! Dlatego właśnie czas przechodzenia treści pokarmowej zdecydowanie się wydłuża.

Większa macica uciska sąsiednie organy i tkanki i tutaj pojawia się dyskomfort, utrudnione i rzadsze oddawanie stolca, zgaga.

Według podawanych danych problem ten dotyka przynajmniej 33-50 % przyszłych mam.

Uwaga! Nieleczone zaparcia prowadzą do powstawania hemoroidów (żylaki odbytu) oraz innych dolegliwości.

Postaw na błonnik przy zaparciach

Najlepszym sojusznikiem w pozbyciu się zaparć będzie błonnik

Ale czy jest on bezpieczny w ciąży?

Po prostu najlepiej trzymać się tej zasady, a zarazem złotego środka:

"nie za dużo i nie za mało"

Dlaczego?

Błonnik zmniejsza przyswajalność substancji pokarmowych, a to grozi niedoborami witamin i minerałów u matki i tym samym u płodu, ale z drugiej strony podczas ciąży poprawia się  wchłanianie związków odżywczych a błonnik to bardzo ważny składnik diety.

Dlatego nie zaleca się całkowitego jego odstawienia, bo tak naprawdę może to tylko pogorszyć sytuację.

Inne sposoby na zaparcia w ciąży

Tak więc warto stopniowo zwiększyć ilość błonnika w jadłospisie, a oprócz tego można wypróbować następujące metody:

  1. Jeść regularnie i na spokojnie – dokładnie gryźć i przeżuwać jedzenie.

  2. Systematycznie się ruszać (propozycje to joga, gimnastyka dla pań w ciąży, nordic walking, basen).

  3. Unikać stresu.

  4. Starać się funkcjonować zgodnie z zegarem biologicznym (dla większości oznacza to spanie w nocy, jedzenie w dzień).

  5. Unikać produktów, które spowalniają pracę jelit, np.: kleików, kaszy manny i innych dań o lepkiej konsystencji, ciast z kremem, konserw, chipsów, frytek (i innych rafinowanych węglowodanów), potraw tłustych i ciężkostrawnych, budyniów, borówki suszonej, białego pieczywa, czekolady, kakao, mocnej czarnej herbaty.

  6. Sięgnąć po czopki glicerynowe. Uwaga! Istnieje duże ryzyko, że organizm się do nich przyzwyczai, co jeszcze bardziej rozleniwi jelita.

  7. Pić dużo płynów – najlepsza będzie tutaj woda niegazowana (ewentualnie z sokiem z połowy cytryny i łyżeczką miodu) oraz zielona herbata albo inne ziołowe: z kopru włoskiego, rumiankowa, z mniszka lekarskiego.

  8. Doraźnie – wypić szklankę letniej wody na czczo, po przebudzeniu. 
Uwaga! Lewatywa, a także środki przeczyszczające to nie jest rozwiązanie, szczególnie dla kobiety w ciąży, bo te szybkie metody mogą wywołać w końcu przedwczesne skurcze porodowe…

Dlatego lepszym rozwiązaniem jest trzymanie się sprawdzonych i całkowicie zdrowych zasad.

Ciążą przynosi wiele niespodzianek… Tych mniej przyjemnych miej mniej. Odpowiednia dieta to klucz do dobrego samopoczucia mamy i jej dziecka.:)

Dowiedz się, jak pomóc swojemu dziecku osiągnąć sukces i sprawić, aby było szczęśliwe...

Kliknij i sprawdź»

Komentarze

Popularne posty