Jak leczyć wątrobę - co na wątrobę i pęcherzyk żółciowy?

Jak leczyć wątrobę? Co pomaga na wątrobę i pęcherzyk żółciowy?

Niedomagania wątrobowe zwykle polegają na niewydolności wątroby, złym wydzielaniu żółci, często jest to także jej przetłuszczenie. 

Zioła stosowane przy chorej wątrobie

W chorobach wątroby stosuje się: 

Kwiat kocanki piaskowej (nieśmiertelnik) - pobudza on komórki wątroby to wytwarzania oraz wydzielania żółci, wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, poprawia pracę trzustki oraz uszczelnia naczynia krwionośne. 

Korzeń mniszka lekarskiego - przeciwdziała gromadzeniu się tłuszczów w wątrobie, pomaga poprawić apetyt, zwiększa wydzielanie soków żołądkowych oraz żółci, a także ma wybitnie dodatni wpływ na układ nerwowy wątroby i woreczka żółciowego.

Liść mięty pieprzowej
- to środek żółciotwórczy, przeciwskurczowy, rozgrzewający, ma także duże znaczenie w leczeniu stanów skurczowych przewodu pokarmowego, a także może być pomocy w leczeniu owrzodzenia żołądka i dwunastnicy (szczególnie, gdy choroba przebiega z nadmierną kwasowością soku żołądkowego).

Ziele krwawnika - środek, który został wielokrotnie zbadany przez szereg instytutów naukowych pod względem wybitnego działania przeciwkrwotocznego. Działa też korzystnie na krążenie, posiada przeciwskurczowe działanie na naczynia  krwionośne oraz działa korzystnie przy zaburzeniach trawiennych, a szczególnie, gdy są to nieżyty na podłożu nerwowym. 

Kora kruszyny - działa pobudzająco na ruch robaczkowy jelita grubego, ma działanie żółciopędne i dezynfekuje układ pokarmowy.
Pamiętaj! Wszystkie te zioła w odpowiednich proporcjach są składnikiem mieszanki ziołowej „Cholagoga II”.

Łagodne środki wątrobowe

Środki, które stosuje się raczej pojedynczo:
  • liść bobrka, piorunu, ziele dziurawca, a także znane przyprawy trawienne -  kminek, koperek, majeranek, anyż i czarnuszka. 
Kminek i majeranek dodaje się do potraw z  grochu i kapusty, koperek do zup i ziemniaków, anyż do pieczywa słodkiego.

Choroby wątroby oraz innych organów trawiennych są w naszym kraju dolegliwościami najczęściej spotykanymi, a więc przemysł zielarski już dawno opracował i produkuje środki ziołowe, a co roku pojawia się nowy preparat.

Środki ziołowe stosowane w chorobach wątroby

W chorobach wątroby stosuje się:

Alax (drażetki rozwalniające), które stosowane są przy zaparciach nawykowych, niedowładzie jelita grubego, zatruciach pokarmowych oraz niestrawności.

Altra (drażetki rozwalniające) - to samo zastosowanie co Alax.

Calmagina (drażetki gorzkie), które stosowane są przy zaburzeniach trawiennych, braku apetytu, przewlekłych schorzeniach przewodu pokarmowego, nadmiernej fermentacji w przewodzie trawiennym, wzdęciach i niestrawności.

Cholegran (granulki), które stosowane są przy kamicy żółciowej, zapaleniu pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, wadliwej przemianie materii, zaburzeniach układu wątrobowo-żółciowego oraz chronicznych zaparciach.

Drożdże lekarskie (tabletki), które stosowane są przy niedoborze witaminy B, schorzeniach jelit, które powodują zaparcia, upośledzonej przemianie materii, wszelkich stanach uszkodzenia miąższu wątroby, chorobach skóry (czyraczność, łuszczyca i trądzik).

Raphacholin (drażetki), które stosowane są przy stanach zapalnych pęcherzyka i dróg żółciowych, osłabieniu żółciotwórczej wydolności wątroby, przy kamicy żółciowej oraz przy wzdęciach i zaparciach.

Rhizoma Rhei (tabletki), które są stosowane przy przewlekłych zaparciach, zatruciach pokarmowych i niestrawności.

Sok świeżego dziurawca, który stosuje się przy schorzeniach miąższu wątroby, stanach zapalnych woreczka i dróg żółciowych, nieżytach żołądka i jelit.

Sok łopianu, który stosuje się przy zaburzeniach przemiany materii, nieżytom przewodu pokarmowego oraz schorzeniom układu wątroby i woreczka żółciowego.

Sok mniszka, stosowany przy braku apetytu, zaburzeniach przemiany materii.
Pamiętaj! Nawet zdrowej wątrobie zaszkodzi: przede wszystkim życie w bezruchu oraz taka dieta, której kaloryczność jest nieproporcjonalnie wysoka w stosunku do ilości wykonywanej pracy fizycznej, sportu, ruchu itp. To prowadzony w taki sposób tryb życia (nieraz przez długie lata), a nie potrawy jest powodem przemęczenia wątroby, której podstawowym zadaniem jest wytwarzanie żółci.
Trzeba również pamiętać o witaminie C. Jej gospodarzem w organizmie jest wątroba i ona potrzebuje tej witaminy najbardziej (choć nie najwięcej).
Pamiętaj! Im więcej witaminy C dostarczysz wątrobie (nawet w niewielkich ilościach), tym dłużej zachowa ona swoją sprawność.
Inne witaminy potrzebne wątrobie (w mniejszych ilościach i nie tak często): rodzina witamin B oraz K i P.

Co szkodzi wątrobie?

Wątroba jest wyjątkowo cierpliwym narządem, który szybko się regeneruje, nie boli (ból reagują inne narządy, które są uciskane przez powiększającą się wątrobę). 

Dlatego większość z nas rzadko o niej myśli i popełnia występki przeciwko jej zdrowiu.

Zbyt tłuste jedzenie szkodzi wątrobie 

Dostarczając organizmowi zbyt wiele tłuszczów zwierzęcych, które są bogate w cholesterol, wątroba musi intensywnie pracować, poprzez wydzielanie żółci, która odpowiada za trawienie tłuszczu.  

Jadaj tylko chude wędliny i drób.

Nieregularne posiłki szkodzą wątrobie 

Wątroba źle znosi, gdy jada się tylko raz dziennie (np. tylko obiad lub kolację), ale za to dużo. Organ ten pracuje wtedy ze zdwojona siłą.

Pamiętaj! Zbyt długie przerwy między posiłkami mogą być powodem powstawania kamieni żółciowych. Jedz wiec 5 niewielkich posiłków dziennie co 3-4 godziny.

Nadwaga szkodzi wątrobie 

Pamiętaj! Najbardziej niebezpieczna jest otyłość brzuszna, gdy obwód talii przekracza 88 cm u kobiet i 102 cm u mężczyzn. Prowadzi to do stłuszczenia wątroby, stanu zapalnego oraz włóknienia narządu. Nie może on wtedy pracować. 
Warto więc schudnąć, przejść na niskokaloryczną dietę i więcej się ruszać.

Ciągłe odchudzanie szkodzi wątrobie 

Zbyt drastyczna dieta jest powodem tego, że żółć w pęcherzyku żółciowym nadmiernie się zagęszcza. Wówczas tworzą się kamienie żółciowe.
Pamiętaj! Dieta odchudzająca powinna być rozsądna, a odchudzać się trzeba powoli. Nie można tracić więcej niż 1,5-2 kg miesięcznie.

Za dużo leków szkodzi wątrobie 

Pamiętaj! Najbardziej szkodliwe są środki uspokajające i leki przeciwbólowe. Uszkodzić wątrobę mogą również niektóre antybiotyki. 
Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne należy stosować ściśle według zaleceń na ulotce. Nie wymuszaj też na lekarzu przepisywania antybiotyków.

Za dużo alkoholu szkodzi wątrobie 

Wątrobie szkodzą nawet niewielkie ilości alkoholu (np. codzienne piwo, lub 2 kieliszki wina, które pite są regularnie). Alkohol jest przyczyna stłuszczenia wątroby, a to z kolei prowadzi do stanów zapalnych i marskości wątroby.
Pamiętaj! Po alkohol (nawet ten niskoprocentowy) sięgaj tylko  wyjątkowych okazjach. 

W jaki sposób odpowiedni dobór produktów żywieniowych i medycyna niekonwencjonalna może polepszyć Twoje zdrowie?

Zdrowe odżywianie i jego...

Komentarze

Popularne posty