Jaka dieta przy stłuszczeniu wątroby - dieta i leczenie

Dieta przy stłuszczeniu wątroby

Jest to schorzenie, które polega na gromadzeniu się kropel tłuszczu wewnątrz komórek wątrobowych (tzw. hepatocytów). Stłuszczenie wątroby jest choroba cywilizacyjną, której sprzyja nadwaga, nadciśnienie, zaburzenie gospodarki lipidowej, otyłość brzuszna orz cukrzyca typu 2.
Pamiętaj! Do choroby doprowadza przede wszystkim brak ruchu, jedzenie typu fast-food oraz słodycze.

Kto choruje na stłuszczenie wątroby

Najczęściej są to kobiety po 50 roku życia, które wchodzą w okres menopauzy, bo w tym okresie wygasa hormonalna aktywność jajników i spowalnia się metabolizm. 

Panie w tym okresie stają się także mniej aktywne zawodowo.

Wszystkie wymienione czynniki sprzyjają otyłości, a konsekwencją tego jest stłuszczenie wątroby. 

Problem dotyka także mężczyzn po trzydziestym roku życia, a szczególnie tych prowadzących siedzących tryb życia oraz unikających uprawiania sportów.

Jak sobie pomóc przy stłuszczeniu wątroby?

Niestety na stłuszczenie wątroby nie ma na razie skutecznego leku.
Pamiętaj! Dobre efekty daje wyłącznie większa dawka ruchu, dieta oraz zrzucenie zbędnych kilogramów.

Dieta osoby chorej powinna mieć ograniczone węglowodany, tłuszcze oraz słodycze (najlepiej zastąpić je owocami).

Pamiętaj! Koniecznie należy się ruszać. Może to być np. spacer, ale nie rzadziej niż dwa, a najlepiej trzy razy w tygodniu. Bardzo dobrze robi także basen rower oraz górskie wędrówki.

Jak zrzucić zbędne kilogramy?

Stłuszczenie wątroby wymaga przede wszystkim zrzucenia zbędnych kilogramów.

Układając dietę przy stłuszczeniu wątroby bardzo dobrze jest robić to według indeksu glikemicznego, który określany jest dla produktów, które powodują wysoki wzrost glukozy we krwi, czyli węglowodanów.

Klasyfikuje on produkty żywnościowe według ich wpływu na poziom glukozy we krwi 2-3 godziny po ich zjedzeniu.

Pamiętaj! Im wyższa jest wartość IG danego produktu, tym wyższy jest poziom glukozy we krwi po zjedzeniu tego produktu, a co za tym idzie bardziej sprzyja to tyciu i jest to czynnik, który podnosi ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.

Bardziej korzystnie wpływa na nas stopniowy wzrost glukozy, bo wtedy następuje mniejsze wydzielanie insuliny, hormonu, który produkowany jest przez trzustkę.

Pamiętaj! Ten sam produkt może mieć różny indeks glikemiczny, w zależności od tego, a w jaki sposób i czy w ogóle poddany zostanie obróbce termicznej.

Dla przykładu: makaron i marchew.

Miękki oraz rozgotowany makaron ma IG 55, a razowy, który zostanie ugotowany al dent - tylko 40. 

Marchew długo gotowana ma IG 85, a surowa tylko 30.

Każdy produkt, który do tej pory jadałeś, możesz zastąpić innym, o niższym indeksie glikemicznym (np. ziemniaki IG 70 zastąp ciemnym ryżem IG 35).

Co jest dobre dla wątroby? 

Wątroba jest organem nieunerwionym, dlatego nie boli, gdy jest chora. Jednak warto się dowiedzieć, co jej szkodzi oraz co robić, by utrzymać ją w dobrej kondycji.

Wątrobę możesz wyczuć w górnej i środkowej części jamy brzusznej, tuż pod łukiem żebrowym. Jest to organ, który pełni bardzo ważne funkcje dla organizmu. Jest to swoista fabryka chemiczna, która jest odpowiedzialna min. za syntezę białek, hormonów i przeciwciał. Utylizuje toksyny, produkuje i wydziela żółć do dwunastnicy w procesie trawienia.

Co najbardziej szkodzi wątrobie?

Jej najwięksi wrogowie to alkohol i tłuszcz. W czasie spalania alkoholu produktami pośrednimi są kwasy organiczne oraz aldehydy. Uszkadzają one komórki wątrobowe. Z kolei gdy spożywamy zbyt wiele tłuszczów, ich nadmiar odkłada się  między komórkami wątroby i zostają one stopniowo zastąpione przez tkankę tłuszczową.

Dieta dla wątroby

Jeżeli chcesz zadbać o swoją wątrobę, to musisz ustalić zdrowy i lekkostrawny jadłospis.

Przede wszystkim, unikaj tłustych i smażonych potraw. Zamiast czerwonego mięsa wybierz chudy drób (np. pierś z kurczaka) oraz chude ryby - szczupaka, sandacza czy dorsza.

Chleb smaruj masłem lub margaryną. Nigdy smalcem! Wątrobie szkodzą także słodycze: ciasta z ciężkimi kremami, czekolada czy też batoniki.

Jeżeli masz już ochotę na deser, to zjedz galaretkę, bułkę z dżemem lub miodem.

Pamiętaj! Przy chorobach dróg żółciowych przeciwwskazane jest kurze żółtko. 

Tego Ci nie wolno!

Fast foody (dania, które zawierają dużo tłuszczu) oraz napoje gazowane bardzo obciążają wątrobę.

Przy problemach z wątrobą należy bezwzględnie zrezygnować z picia alkoholu, kawy oraz ostrych przypraw. 

Marzysz o zrzuceniu nadwagi? Chcesz się zdrowo odżywiać, ale nie wiesz jak? 

Bez wyrzeczeń, bez katorżniczej diety, bez potu, łez i przekleństw. Wystarczy jedynie 7 prostych kroków, by wyrobić zgrabną sylwetkę, osiągnąć prawidłową wagę lub po prostu zacząć zdrowo żyć. Zadbaj o swoje zdrowie, póki czas – to prawdopodobnie najlepsza inwestycja, jakiej możesz dokonać w ciągu całego swojego życia...

Kliknij i sprawdź! »

Komentarze

Popularne posty