Najlepsze sposoby na migrenę - co pomaga na migrenę?

Najlepsze sposoby na migrenę

Dolegliwości migrenowe pojawiają się nie stąd ni zowąd, choć w około 10% przypadków poprzedza je tzw. aura (godzinę przed pojawieniem się bólu chory widzi błysk, zygzaki, pasma.). Aura mija, gdy pojawia się ból - pulsujący, po jednej stronie głowy, w okolicy oczodołu lub skroni, stopniowo narastający.

Często wraz z bólem pojawiają się inne objawy: nudności, bóle brzucha, nadwrażliwość na zapachy, dźwięki, światło. Jeśli ktoś miał taki atak choć raz w życiu, na pewno długo go nie zapomni.. Na szczęście migrenę można leczyć i zmniejszyć jej objawy. Warto wiedzieć, jak to zrobić.

Przy migrenie spokój

Atak migreny bywa spowodowany stresem, napięciem nerwowym, hałasem, zaduchem. Zelżeje, jeśli zapewnisz sobie chwilę relaksu. 

Gdy masz taką możliwość, połóż się, ale najpierw wywietrz dobrze pomieszczenie, w którym przebywasz, zasłoń rolety, wyłącz telefon, radio, telewizor. Pozwól sobie na co najmniej godzinę odpoczynku.

Uwaga! Najlepiej gdyby udało Ci się zasnąć, bo "przespanie" migreny to jedna z najskuteczniejszych metod walki z tą chorobą. 

Jeśli nie możesz się położyć, zamknij oczy choć na kilka minut i spróbuj odciąć się od bodźców zewnętrznych. Pomóc Ci w tym może aromat świecy, np. lawendowej lub o woni kwiatu pomarańczy.

Uwaga! Jeżeli zapachy Ci przeszkadzają, usiądź przy otwartym oknie i wdychaj świeże powietrze. Dopilnuj, żeby w pomieszczeniu nie było przeciągu. W czasie ataku migreny słabnie odporność, co oznacza, że łatwo możesz się przeziębić. 

Leki na migrenę nie tylko na receptę

Jeśli z powodu migreny zjadasz duże ilości tabletek przeciwbólowych, wybierz się do neurologa po specjalistyczny leki. Gdy dolegliwości nie są tak dokuczliwe, możesz leczyć się samodzielnie.

Uwaga! Na własną rękę można stosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Gdy tylko poczujesz pierwsze objawy migreny, przyjmij maksymalną bezpieczną dawkę takiego preparatu (1000 mg aspiryny lub 1000 mg paracetamolu albo 400 mg ibuprofenu). 

Jeśli masz leki przepisane przez neurologa, należy je stosować zgodnie z jego wskazówkami.

Uwaga! Nie zwiększaj na własną rękę dawki, bo to nie sprawi, ze lek zadziała silniej, zwielokrotnisz tylko jego działanie uboczne. 

Obecnie w leczeniu migreny najczęściej stosuje się tzw. tryptany. To nowoczesne preparaty, które nie tylko zmniejszają ból, lecz także objawy współtowarzyszące, tj. nudności, wymioty, światłowstręt. Żeby dobrze zadziałały, trzeba je przyjąć w pierwszej godzinie ataku migreny.

Kojący dotyk przy migrenie 

Delikatne masaże oraz ciepłe i zimne okłady także pomogą Ci pokonać migrenowe bóle głowy

Najpierw masaż: opuszkami palców zatacza się koła - w ten sposób należy masować całą głowę.  Następnie skoncentruj się na masowaniu przestrzeni od czubka do czoła - wzdłuż przedziałka.

Możesz także delikatnie uciskać płatki uszu. Masaż, zęby był skuteczny, powinien trwać około 15 minut.  

Potem zrób kompres, ale taki jak zwykle. Zanurz najpierw stopy w bardzo ciepłej wodzie, a po kilku minutach dodatkowo połóż na głowę zimny okład.

Odpoczywaj z zamkniętymi oczami kilkanaście minut.

Uwaga! Zabieg ten spowoduje, że naczynia krwionośne w stopach rozszerzą się, krew zacznie szybciej płynąć, a to sprawi, ze zmniejszy się ciśnienie w mózgu. 

Można również stosować naprzemiennie okłady na czoło - najpierw bardzo ciepły, potem zimny (np. kostki lodu zawinięte w ściereczkę).

Napoje przeciwbólowe przy migrenie 

W walce z bólem migrenowym mogą Ci pomóc napary ziołowe oraz napoje, które zawierają kofeinę (zmniejsza ona obrzęk naczyń krwionośnych).

Gdy czujesz zbliżający się ból migrenowy, napij się słodkiej kawy. Podniesie nieco poziom cukru we krwi i ułatwi krążenie krwi w mózgu.

Uwaga! Może się okazać, ze to wystarczy, by bul się nie wzmagał. 

Warto też sięgnąć po szklankę naparu z rozmarynu lekarskiego (łyżeczka suszu na szklankę wrzącej wody, parzyć 10 minut, przecedzić). Taki napój pomaga, ale tylko na początku, gdy ból nie jest jeszcze bardzo nasilony.

Wielu osobom ulgę przynosi również stary, domowy sposób: mocna herbata z kilkoma goździkami. Herbata jest źródłem kofeiny, a goździki mają działanie przeciwzapalne. 

Jeśli migrenie towarzyszy stres, pomogą Ci zioła uspokajające (np. melisa, kozłek lekarski).

Lecznicze nowości 

Migrena dotyka 4 milionów Polaków. To potężna grupa ludzi, którą ból wyrywa z codziennych obowiązków. Specjaliści starają się opracować coraz skuteczniejsze metody walki z tą chorobą.

Opaska Cefaly przy migrenie 

Może ograniczyć lub całkowicie wyeliminować farmakologię w leczeniu przewlekłych i nawracających bólów głowy. Urządzenie wykorzystuje neurostymulację. Wytwarza mikroimpulsy, które oddziałują na nerw trójdzielny, czego efektem jest relaks, zmniejszenie bólu, a przy dłuższym okresie stosowania, zapobieganie atakom migreny.

Uwaga! Skuteczność Cefaly dowiedziono w testach klinicznych. Cena: od 800 zł. 

Botoks przy migrenie

Podczas zabiegu, strzykawką podaje się toksynę botulinową w wybrane miejsca na głowie i w efekcie dochodzi do zatrzymania przewodnictwa pomiędzy nerwem i mięśniem, a co za tym idzie relaksacją tego drugiego. Zabieg umożliwia pozbycie się migreny na 3-6 miesięcy.

Koszt: 500-1000 zł.

Jak skutecznie zwalczyć ból głowy i zapomnieć na zawsze czym jest migrena?

Kliknij i sprawdź!»

Komentarze

Popularne posty