Odżywianie w ciąży - jak odżywiać się w czasie ciąży?

Odżywianie w czasie ciąży. Jak się odżywiać?

Błędem jest myślenie, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje, czyli za siebie i nienarodzone jeszcze dziecko. To samo tyczy się ograniczenia kalorycznych, a także białkowych produktów u kobiety w ciąży.

Przeprowadzone badania wykazały, że nieprawidłowe odżywianie się w okresie ciąży może być przyczyną wielu zaburzeń, włącznie z przedwczesnym porodem oraz zwiększoną śmiertelnością noworodków. 

Najważniejsza jest jakość tego co się jej, a nie ilość.

Jak powinna odżywiać się kobieta w ciąży?

Kobieta w ciąży powinny przede wszystkim odżywiać się racjonalnie, a więc dostarczać organizmowi wszystkich składników, które są niezbędne dla niej i jej dziecka. 

Przede wszystkim musi to być:
  • białko, które jest ważnym budulcem dla rozwijającego się organizmu. 
Najlepsze będzie mięso, szczególnie chuda wołowina, cielęcina i wieprzowina.  Przynajmniej raz w tygodniu wątróbka, a oprócz tego mleko, jaja, twaróg oraz wszelkiego rodzaju przetwory mleczne. 

Do tego masło, tłuszcz w postaci oleju (najlepszy będzie sojowy lub słonecznikowy), a także kasze, owoce i warzywa.

Bardzo wartościowy jest mielony pszczeli pyłek kwiatowy, który należy zmieszać z miodem (10 dag pyłku miesza się w szklance miodu i przyjmuje 3-4 łyżeczki po jedzeniu).
Pamiętaj! Ograniczyć należy jedzenie słodyczy, tłuszczów, ziemniaków, potraw mącznych (kluski, pieczywo) i soli.
Zdrowa kobieta, gdy ciąża przebiega prawidłowo powinna jeść z umiarem (nie wolno ulegać wilczemu apetytowi), ale za to częściej. 

Może to być nie trzy, ale pięć niezbyt obfitych posiłków w ciągu dnia.
Pamiętaj! U większości kobiet w ciąży procesy przemiany materii toczą się dużo wolniej. Dlatego należy w tym okresie zwrócić szczególną uwagę na produkty, które sprzyjają prawidłowemu trawieniu. Odpowiednia dieta powinna być bogata w soki owocowe, warzywa, owoce, chleb razowy, otręby. 

Uwaga! Należy bezwzględnie unikać środków przeczyszczających. Mogą być przyjmowane tylko za zgoda lekarza.  
Kobieta w ciąży powinna w ciągu tych 9 miesięcy powinna spożyć dodatkowo 80 000 kalorii (300 kalorii dziennie). Dzienne zapotrzebowanie wynosi wiec 2600 kalorii, a więc niewiele więcej niż wynosi normalna ilość. 
Pamiętaj! Nie można pokrywać zwiększonego zapotrzebowania na dodatkowe kalorie tłuszczami, słodyczami, a raczej warzywami i owocami. 
Należy też systematycznie sprawdzać wagę ciała. Najlepiej ważyć się co miesiąc, a kobiety z tendencją do tycia powinny to robić co dwa tygodnie. 
Pamiętaj! Przez pierwsze 14 tygodni ciąży wskazówka wagi powinna stać w miejscu. Od 14 do 20 tygodnia można przybrać 2,5 kg. Od 20 do 30 tygodnia dalsze 5 kg. Od 30 do 36 tygodnia 2,5 kg oraz wreszcie do 40 tygodnia mogą wystąpić pewne niewielkie wahania.
Kobieta w okresie ciąży nie powinna przyjmować żadnych silnych leków. Wyjątkiem są leki, które zaleci lekarz - położnik (np. wapno) i przyjmowane ściśle według jego zaleceń. 
Pamiętaj! Samodzielne przyjmowanie leków może być powodem uszkodzenia płodu, a także urodzenia ułomnego dziecka. 
Podobnie rzecz się tyczy ziołowych leków przeczyszczających, które są uważane za bezpieczne. One tez podlegają tym samym zasadom.

Jeżeli chodzi o palenie papierosów, to na dym tytoniowy narażony jest szczególnie układ nerwowy płodu, a to może doprowadzić nieraz do ciężkich, a także niestety nieodwracalnych skutków. 
Pamiętaj! Dziecko matki-palaczki jest zwykle niedotlenione oraz gorzej odżywione w łonie matki. Rodzi się z niższą wagą urodzeniową, jest podatne na napady drgawek oraz omdlenia, a także posiada mniejszą odporność na zakażenia. 
W przypadku alkoholu, dziecko matki pijącej w czasie ciąży może urodzić się z wadami ośrodkowego układu nerwowego oraz z uszkodzoną wątrobą i trzustką.

Kobieta w ciąży podlega okresowym badaniom moczu, których celem jest uchwycenie ewentualnej niewydolności nerek, nadciśnienia tętniczego lub nawet zatrucia ciążowego.

Bardzo ważne jest także uprawianie gimnastyki przez cały okres ciąży, bo wpływa to dodatnio na przebieg porodu. Ćwiczenia oddechowe poprawią natomiast przyswajanie tlenu, a to będzie korzystnie wpływać na stan zdrowia oraz przyczyni się do urodzenia zdrowego dziecka.

Dowiedz się, jak pomóc swojemu dziecku osiągnąć sukces i sprawić, aby było szczęśliwe...

Kliknij i sprawdź»


Komentarze

Popularne posty