Wzdęcia brzucha przyczyny - co powoduje wzdęcia?

Wzdęty brzuch przyczyny 

Tworzeniu się gazów w przewodzie pokarmowym i wzdęciom sprzyja wiele czynników. Jednym z nich jest coraz częstsze jedzenie w biegu i pośpiechu. Istotne znaczenie ma także niedobór dobrych bakterii probiotycznych w jelitach oraz zawarte w niektórych warzywach i owcach polisacharydy, które mogą potęgować problem.

Uwaga! Do znanych rozpychaczy należą m.in. fasola, groch, kapusta i kalafior. Niektóre osoby źle trafią też surowe owoce i warzywa. Coraz częściej przyczyna wzdęć jest przetworzona żywność i życie w stresie.

Doraźna pomoc przy wzdęciach brzucha

Jeśli po zjedzeniu posiłku pojawią się wzdęcia, zrezygnuj z dokładki (niech układ pokarmowy upora się z tym, co już do niego trafiło). Postaraj się też uwolnić od nadmiaru gazów, wtedy szybko poczujesz ulgę.

Ćwiczenia przy wzdęciach brzucha 

Poluzuj najpierw pasek (jeszcze lepiej jak przebierzesz się w wygodny, niekrępujący ruchów strój). Spróbuj usprawnić pracę jelit, zdobądź się na umiarkowaną aktywność, np. idź na spacer. Możesz też wykonać ćwiczenie przyspieszające eliminację gazów.

Kołyska: połóż się na wznak. Robiąc powolny wdech, przyciągnij kolana do klatki piersiowej. Opleć dłońmi łydki. Kołysz się w przód i tył. Robiąc wdech, opuść nogi. Ponownie nabierz powietrza, unieść prawą nogę do góry, zegnij ją i przyciągnij kolano do klatki, jednocześnie próbując dosięgnąć do niego nosem.Wytrzymaj, licząc do 10. Opuść nogę, robiąc wydech. To samo zrób lewą nogą. Powtórz 10 razy. 

Jakie leki na wzdęcia brzucha?

W razie potrzeby możesz zażyć, któryś z środków ułatwiających odprowadzanie gazów.

Uwaga! Dawkuj go zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce. Nie mieszaj kilku preparatów. Weź jeden i daj mu szansę zadziałać ( 30-40 minut). 

Leki bez recepty:

  • (na bazie simetikonu - rozbijają pęcherzyki gazu, łatwiej wiec go wydalić) czy z drotaweryną (rozkurczające, pomagają, gdy wzdęciom towarzyszy ból brzucha);
  • preparat z węglem aktywowanym (wchłania toksyny, nadmiar gazów i wody);
  • krople z ekstraktem z dziurawca, mięty, ostropestu, melisy, kopru (usprawniają pracę wątroby i ułatwiają trawienie).

Nawracające wzdęcia brzucha 

Bębnica jelitowa (nadprodukcja gazów) może wynikać z błędów żywieniowych, alergii lub nietolerancji pokarmowej, ale też niektórych chorób. Ustąpi lub chociaż przybierze łagodniejszą postać, gdy zostanie zlikwidowana jej przyczyna.

Lepsze trawienie 

Chcesz dobrze trawić? Postaraj się stworzyć do tego odpowiednie warunki. Jadaj często i regularnie (najlepiej 5 razy dziennie co 3 godziny), ale niewielkie porcje (objętość głównych posiłków to tyle, ile mają Twoje złożone razem pięści; II śniadanie i podwieczorek powinny być o połowę mniejsze).

Uwaga! Postaw przy tym na dania chude, gotowane lub duszone, łagodnie przyprawione (np. majerankiem, koperkiem, kminkiem). 

No co trzeba uważać?

Oszczędnie dawkuj sobie produkty, o których wiadomo, że nasilają produkcję gazów. Obserwując reakcję organizmu na poszczególne składniki, możesz stworzyć listę tych, które działają na Ciebie najsilniej.

Zwykle są to rośliny strączkowe i warzywa kapustne, cebula, czosnek, rodzynki, suszone morele, śliwki, jabłka. Są to zdrowe produkty, ale że zawierają dużo błonnika, osoby ze skłonnością do wzdęć, mogą je jadać tylko w ograniczonych ilościach lub przetworzone (np. jabłka starte i uprażone). 

Gazotwórczo działają też potrawy:

  • tłuste, bo do ich przetworzenia potrzeba dużej dawki żółci i enzymów trawiennych wytwarzanych przez trzustkę;
  • z mleka, wiele osób nie toleruje zawartej w nim laktozy, a to wina niskiej produkcji enzymu niezbędnego do jej strawienia.

Uwaga! Jeśli chcesz sprawdzić, czy Ciebie też dotyczy ten problem, możesz przez jeden dzień jeść posiłki bezmleczne i lekkostrawne (np. kleik ryżowy na wodzie, czerstwa bułka, piure ziemniaczane z gotowaną rybą lub kurczakiem i duszoną marchewką, biszkopty). Następnego dnia wypij szklankę mleka. Jeśli masz problem z trawieniem laktozy, wciągu 2 godzin dadzą o sobie znać jelitowe dolegliwości. 

Jakie badania przy wzdęciach brzucha?

Nietolerancje laktozy można potwierdzić laboratoryjnymi testami (ze skierowaniem zrobisz je bezpłatnie). Do lekarz idź także, jeśli wzdęcia dokuczają Ci mimo zwiększenia aktywności i zmiany diety.

Uwaga! Twoje dolegliwości mogą wynikać np. z kłopotów z wątrobą, niewydolności trzustki,  zespołu jelita drażliwego, nerwicy, zarażenia pasożytami (szczególnie lamblią), alergii, celiakii czy innej choroby. 

W celu jej wykluczenia lub zdiagnozowania lekarz zleci Ci stosowne badania (np. testy z krwi, USG jamy brzusznej, gastroskopia lub kolonoskopia). Na podstawie wyników ustali terapię i dietę.

W jaki sposób odpowiedni dobór produktów żywieniowych i medycyna niekonwencjonalna może polepszyć Twoje zdrowie?

Zdrowe odżywianie i jego...

Komentarze

Popularne posty