Jak wzmocnić kości - dieta na mocne kości

Jak wzmocnić kości? Dieta na wzmocnienie kości

Im jesteś starszy, tym staje się istotniejsza.

Odpowiednia dieta

sprawia, ze tkanka kostna nadal się regeneruje i proces jej gubienia następuje wolniej.

Wapń dla mocnych kości

Bierze udział w tworzeniu i mineralizacji tkanki kostnej. Najlepszym źródłem łatwo przyswajalnego wapna jest mleko i jego przetwory (żółte sery, jogurty). Z nabiału wapń wchłania się w 80%, z innych produktów tylko 12-30%. Tak dobrą przyswajalność gwarantuje mleku właściwa proporcja wapnia i fosforu (1:1). Dzienne zapotrzebowanie na wapń zapewnią Ci m.in. 3 szklanki mleka albo 6 plastrów żółtego sera.

Witaminy: D, K i C dla mocnych kości

Witamina D: zwiększa wchłanianie wapnia i pobudza powstawanie komórek kościotwórczych. Jej brak powoduje, ze kości słabną - nie mogą się regenerować, stają się kruche. Źródłem witaminy D są ryby, masło, żółtka jaj. Tworzy się też w skórze pod wpływem słońca.

Uwaga! Filtry UV blokują wytwarzanie witaminy D. 

Witamina K: wpływa na aktywność białka (osteokalcyny), które wiąże wapń w kościach. Witamina ta decyduje o gęstości kości. Witaminy K i D wzajemnie wzmacniają swoje działanie. Źródłem witaminy K są brokuły, szpinak, fermentowane napoje mleczne, żółtka jaj. 

Witamina C: jest niezbędna do prawidłowiej syntezy kolagenu, który jest głównym składnikiem organicznym kości. Witamina ta jest w czarnych porzeczkach, natce pietruszki, kiwi, cytrusach.

Magnez dla mocnych kości 

Bierze udział w procesie przyswajania wapnia. Wchłanianie magnezu (znajduje się m.in. w kaszy gryczanej, kakao, bananach, orzechach, chlebie żytnim) zwiększa się w obecności witaminy B6 (jest w otrębach pszennych).

Jakie badania dla zdrowia kości? 

Densytometria, która polega na badaniu gęstości kości nadgarstka lub pięty jest jedynie badaniem przesiewowym. Wykonywana jest małymi aparatami. Nie dość wiarygodnie, dając tylko wynik orientacyjny. 

Metoda badania gęstości mineralnej kości (BMD), czyli densytometria wykonana w szyjce kości udowej lub kręgosłupie, metoda DXA (używa się niskiej dawki promieniowania rentgenowskiego) wykrywa chorobę, gdy nie daje jeszcze żadnych objawów. Okresla też ryzyko złamań oraz stopień zagrożenia osteoporozą.

Uwaga! Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać ani nawet rozbierać. Należy usunąć wszystkie metalowe części (np. guziki, suwaki itd.). Badany kładzie się na specjalnym stole lub łóżku, na plecach lub na boku. Ramię densytometru przesuwa się nad badanym fragmentem szkieletu. Na ekranie komputera pojawia się obraz kości i mierzona jest ich gęstość.

Program aparatu porównuje pomiary danego pacjenta z wynikami w grupie kontrolnej i na jej podstawie oblicza tzw. wskaźnik Ts, który mówi, o ile u danej osoby obniżyła się gęstość mineralna kości w porównaniu do osób zdrowych w wieku 30 lat.

Według WHO wartość wskaźnika Ts do -1 uznaje się za normę, -1 do -2,4 jest stanem poprzedzającym osteoporozę, natomiast przy poziomie -2,5 i mniej rozpoznaje się osteoporozę. 

W jaki sposób odpowiedni dobór produktów żywieniowych i medycyna niekonwencjonalna może polepszyć Twoje zdrowie?

Zdrowe odżywianie i jego...

Komentarze

Popularne posty