Zespół bolesnego barku - jak leczyć?

Leczenie zespołu bolesnego barku 

Bolesność barku może mieć wiele przyczyn. Być skutkiem zapalenia struktur samego stawu (w wyniku urazu lub przeciążenia mięśni oraz wiązadeł), zmian zwyrodnieniowych na skutek zużycia i urazów, albo zmian chorobowych struktur sąsiednich - kręgosłupa, klatki piersiowej, splotu barkowego.
Uwaga! Niezależnie od tego co jest podłożem schorzenia, wszystkie te dolegliwości określamy wspólnym mianem - zespołu bolesnego barku.
Osoby młode najczęściej cierpią na urazy lub przeciążenia. Spotykane są u osób, które uprawiają sporty, w których używa się rąk (siatkówka, koszykówka, piłka ręczna), wykonujących pracę, która wymaga częstego lub długotrwałego podnoszenia rąk. Powodem dolegliwości bywa silne szarpnięcie - w środku komunikacji miejskiej czy podczas spaceru z psem.

U osób starszych zazwyczaj są to schorzenia przewlekłe, takie jak zwyrodnienie stawów i przewlekłe zmiany przeciążeniowe. I tu częste są urazy. Dużą grupę stanowią osoby z chorobami ogólnymi, które obejmują cały organizm - RZS, dną moczanową, łuszczycą stawową.

Leczenie i rehabilitacja chorego barku

Ustalenie przyczyny dolegliwości nie jest proste ze względu na skomplikowaną budowę barku. Gdy zmiany chorobowe dotknęły stożka rotatorów - czterech mięśni, które odpowiadają z ruch w tym stawie, wówczas już w trakcie badania lekarz zauważyć może obrzęk w tej okolicy.  

Zależnie od tego, który z mięśni ma zmiany chorobowe, rożna jest jego lokalizacja - obrzęknięta bywa przednia, tylna lub dolna powierzchnia stawu. O tym, jakich struktur dotyczą zmiany chorobowe, świadczy tez stopień ograniczenia ruchu ręki i jego kierunek.

Uwaga! Zdiagnozowanie choroby ułatwiają badania obrazowe: RTG barku pomoże w wykluczeniu uszkodzenia kości i zmiany zwyrodnieniowej, USG - wykaże obecność płynu w stawie i obrzęk jego struktur. Jeśli nadal są problemy z rozpoznaniem, ortopeda zleca rezonans magnetyczny, który najdokładniej obrazuje struktury stawu i obecne w nim patologie. Zwykle jednak wystarcza USG. Niekiedy trzeba wykonać badania kręgosłupa szyjnego, a jeśli lekarz podejrzewa zmiany w innych narządach - dodatkowe badania w tym kierunku.

Jak leczony jest zespół bolesnego barku?

Leczenie zależne jest od przyczyny. Przy zapaleniu lub uszkodzeniu struktur stawu zaleca się jego krótkotrwałe unieruchomienie i odciążenie. Chory powinien przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne z grupy NLPZ (naproksen, ketoprofen) i paracetamol (jeśli ból jest bardzo silny - z tramadolem).

Uwaga! Duże znaczenie ma rehabilitacja, która powinna zacząć się jak najwcześniej. 

Najpierw obejmuje ona ćwiczenia bierne, później czynne ze stopniowym zwiększeniem zakresu ruchu i obciążenia stawu.

Zastosować można zabiegi fizykoterapeutyczne:

  • terapuls - diatermię krótkofalową impulsową;
  • prądy interferencyjne;
  • jonoforezę z zelami przeciwzapalnymi.
Uwaga! Przy zarwaniu ścięgien mięśni, konieczna jest ich rekonstrukcyjna.
Przy zmianach zwyrodnieniowych leczenie jest zachowawcze i często nie przynosi zadowalających efektów. Wówczas stosuje się miejscowe blokady z podaniem do stawu leku znieczulającego i przeciwzapalnego.

Komentarze

Popularne posty